JAK ZADEKLAROWAĆ SIĘ DO PRZYCHODNI:

Jeśli chcesz zadeklarować się do poradni POZ musisz mieć ze sobą dowód osobisty aby wypełnić dokładnie swoje dane osobowe i podać numer dokumentu tożsamości, wszystko na sam koniec poświadcza się własnoręcznym podpisem w trzech miejscach na każdej z deklaracji.

 

Mężczyzna deklaruje się do:
– lekarza rodzinnego
– pielęgniarki środowiskowej
– noworodek płci męskiej do ukończenia 4-go tygodnia deklaruję się do położnej.

 

Kobieta deklaruje się do:
– lekarza rodzinnego
– pielęgniarki środowiskowej
– położnej środowiskowo-rodzinnej

 

Aby prze-deklarować się do innej przychodni nie trzeba przenosić dokumentacji. Karta szczepień dziecka zostaje przesłana pocztą pomiędzy placówkami. Wystarczy w nowym miejscu wypełnić deklarację wyboru i niczym nie trzeba się więcej przejmować. Takiej zmiany można dokonać bezpłatnie trzy razy do roku. Kolejne prze-delarowania wiążą się z poniesieniem opłaty 80 zł za każdą deklarację. Czyli w sumie może to być aż 240zł.

UWAGA! Nie musisz się deklarować do wszystkich z jednej placówki tzn. Możesz w jednej przychodni być zadeklarowany do lekarza rodzinnego a w innej do położnej.

Wybór POZ jest dowolny, gdyż nie obowiązuje nas rejonizacja. Można mieszkać nad morzem a być zadeklarowanym w przychodni w Krakowie.

Jeśli często podróżujesz po Polsce to również nie masz się czego obawiać. Gdy nagle zachorujesz, nie musisz iść na wizytę prywatnie ani się prze-deklarowywać. Możesz skorzystać z darmowej wizyty POZ w miejscu swojego pobytu.

Jeśli jesteś osobą ubezpieczoną za wizyty w POZ nic nie płacisz. WAŻNE!!! Kobiety w ciąży oraz dzieci do 18 raku życia mogą korzystać z opieki zdrowotnej nawet gdy są nie ubezpieczone!